Szovjetunióba hurcoltak emlékéve - Emlékművet avattak Hercegkúton

Hercegkút, 2015. augusztus 16., vasárnap (MTI) – Emlékművet avattak a Szovjetunióba 70 éve kényszermunkára elhurcolt emberek tiszteletére a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hercegkúti iskola udvarán vasárnap.

Molnár Levente szobrászművész férfi és női alakot ábrázoló alkotása azokra emlékeztet, akik ennek az igazságtalanságnak az áldozatai lettek, emellett tiszteleg a hősök előtt – mondta Stumpf István alkotmánybíró, a település díszpolgára az ünnepségen.
Stumpf István szerint az emlékmű jól mutatja be azt a szenvedést, amelyet az elhurcoltak átéltek. Úgy fogalmazott: az alkotás jól szimbolizálja azt is, milyen gyalázatra képes az ember.
Stumpf István felidézte, hogy 1945-ben a falu "színe-javát" elvitték a szovjet katonák. Az ott szolgálatot teljesítő orosz tiszt akkor azt mondta, csak "egy kis munkára", "málenkij robotra" viszik el az embereket a debreceni gyufagyárba és hamarosan haza is jöhetnek.
Ez nem így lett - tette hozzá -, az elhurcoltakat marhavagonokban, megalázó körülmények között 1700 kilométerre vitték a Donyeck-medencébe. Megjegyezte: a falu azon sváb lakosait büntették, akik számos alkalommal bizonyították magyarságukat.
Hörcsik Richárd, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) beszédében hangsúlyozta: az emlékmű arra figyelmeztet, hogy még egyszer ilyen tragédia nem történhet meg.
Rák József, a 700 lakosú zempléni település polgármestere kiemelte: az emlékhellyel adósságot törleszt a falu az elhurcoltaknak, nemcsak azoknak, akik életüket vesztették a megpróbáltatások során, hanem azoknak is, akik a hit segítségével bár visszatértek, mégis a legszebb fiatal éveiket töltötték szenvedéssel.

Molnár Levente alkotását Seregély István nyugalmazott egri érsek áldotta meg.